صفحه اصلی > آرشیو اخبار و اطلاعیه ها 


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت روز جهانی مالاریا(روز 25 آوریل مصادف با 5 اردیبهشت)

به مناسبت روز جهانی مالاریا(روز 25 آوریل مصادف با 5 اردیبهشت)

به مناسبت روز جهانی مالاریا
شعار روز جهانی مالاریا 2015 : حذف مالاریا؛ سرمایه ای برای آینده
روز 25 آوریل مصادف با 5 اردیبهشت از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) به نام مالاریا نامگذاری شده است. مالاریا هم اکنون مهم ترین بیماری انگلی و یکی از مشکلات مهم بهداشتی تعدادی از کشورها، بخصوص کشورهای گرمسیری جهان است. از نظر تعداد موارد بیماری باید اظهار داشت که طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت، سالانه حدود 300 تا 500 میلیون مورد مالاریا در جهان وجود دارد که بیش از یک میلیون نفر در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست می دهند. از نظر تعداد مرگ و میر ناشی از بیماری مالاریای شدید به طور عمده از نوع فالسیپارم است. به طور کلی حدود 90 درصد مرگ و میرهای ناشی از مالاریا در آفریقا رخ می دهد که بیشترین میزان مرگ در کودکان آفریقایی زیر 5 سال به علت بیماری مالاریا به تنهایی یا همراه با بیماری های دیگر وجود دارد. بر طبق گزارش جهانی مالاریا 2013، از سال 2000 تحت تاثیر اقدامات مراقبتی و پیشگیرانه حدود 3.3 میلیون زندگی نجات یافته است و میزان موارد مرگ ناشی از مالاریا در سطح جهانی تا 42 درصد و در منطقه آفریقایی تا 49 درصد کاهش یافته است.

مالاریا
تعریف و اهمیت بهداشتی
یک بیماری انگلی است که توسط یک یا چند تا از گونه های پلاسمودیوم ( یعنی ویواکس، مالاریه، اوال و فالسیپارم) به وجود می آید که این بیماری به صورت عفونت حاد، در بیشتر موارد وخیم، گاه طولانی و با ویژگی های تب متناوب همراه با حمله های دوره ای، کم خونی و بزرگی طحال و لرز خودنمایی می کندکه برخی علایم آن مشابه بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی است.
علت
مالاریا معمولا از طریق گزیده شدن توسط پشه آنوفل ماده به انسان منتقل می شود ولی انتقال از راه جفت و خون آلوده نیز ممکن است. عفونت از آنجایی شروع می شود که اسپوروزوئیت های انگل همراه با بزاق پشه آنوفل به جریان خون انسان وارد می شوند، سپس از طریق جریان خون وارد سلول های کبدی می شوند و هریک از آن ها به هزاران مروزوئیت تکثیر می یابند و سلول های کبدی را پاره می کنند و وارد جریان خون می شوند تا به گلبول های قرمز خون حمله ور شده و درون آن ها بر حسب گونه انگل در عرض 48 تا 72 ساعت تکثیر یابند و پس از متلاشی کردن آن ها مجددا به گلبول های دیگر حمله ور می شوند و بدین ترتیب گلبول های قرمز بیشتری را آلوده می کنند. اولین نشانه های بیماری معمولا 10روز تا 4 هفته پس از عفونت ظاهر می شوند.
علایم در طی یک دوره 48 تا 72 ساعت اتفاق می افتد که علل اصلی آن عبارتند از:
• آزاد شدن مروزوئیت به جریان خون
• کم خونی ناشی از تخریب گلبول های قرمز
• آزاد شدن مقدار زیاد هموگلوبین در اثر شکسته شدن گلبول های قرمز
در برخی از مناطق جهان پشه های ناقل مالاریا به حشره کش مقاوم شده اند. همچنین انواع بدخیم مالاریا به بسیاری از داروها مقاوم هستند که این موارد منجر به بروز مشکل در کنترل میزان ابتلا به مالاریا و شیوع این بیماری می شود.

علایم و نشانه ها
علایم مالاریا شامل لرز و بالا رفتن سریع تب، همراه با علایمی چون تهوع، استفراغ، سردرد، سرفه، خواب آلودگی و درد عضلانی می باشد که به دنبال آن تعریق طولانی روی می دهد (تب بعد از گذشت 2 تا 12 ساعت و به طور ناگهانی قطع می شود). در عفونت های تثبیت شده ، تب هر 2 تا 3 روز یکبار ایجاد می شود. علایمی چون کم خونی، یرقان و بزرگی طحال شایع می باشد. اگر داروهای ضد مالاریا مصرف می کنید، ممکن است علایم متفاوتی مانند کمردرد را تجربه کنید.

تشخیص
هنگامی که پزشک شما را معاینه می کند ممکن است با طحال بزرگ مواجه شود، زیرا معمولا در عفونت مالاریا طحال متورم می شود. تشخیص قطعی مالاریا با دیدن انگل در لام خون محیط آزمایشگاه امکان پذیر است. لام خون به معنای پخش کردن یک قطره خون روی شیشه مستطیلی شکل است که بعد از رنگ آمیزی، آن را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند. همچنین آزمایش خون برای تعیین تاثیر مالاریا بر میزان گلبول های قرمز و پلاکت ها، توانایی لخته شدن خون و عملکرد کبد و کلیه تجویز می شود.
درمان
مالاریا با داروهای ضد مالاریا و انجام اقدامات لازم برای کنترل علایم آن مانند داروهای ضدتب، داروهای ضدتشنج و برخی مایعات (دفع کننده حشرات) درمان می شود. پزشک داروها را بر اساس نوع انگل موجود در بدن شما و شدت بیماری تجویز می کند. در برخی موارد، مقاومت انگل ها در برابر داروها مشاهده شده است به همین دلیل ممکن است بسیاری از داروها موثر واقع نشوند.
بیماران مبتلا به مالاریای فالسیپارم شدیدترین علایم را دارند و ممکن است در روزهای نخست درمان، نیاز به بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه باشد زیرا این بیماری می تواند سبب بروز نارسایی تنفسی، کما و نارسایی کلیه شود.
برای زنان باردار کلروکین درمان انتخابی مالاریاست اما برای زنان باردار که به کلروکین مقاوم هستند داروهای دیگری تجویز می شود.

پیشگیری
• در حال حاضر محققان در تلاش برای ساخت واکسنی علیه بیماری مالاریا هستند. انتظار می رود واکسیناسیون به عنوان موثرترین و مناسب ترین راه جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری باشد.
• توصیه می شود پیش از سفر به مناطق مالاریاخیز به پزشک مراجعه کنید و از داروهای پیشگیری کننده استفاده کنید.حتما پزشک را از مکان سفر خود مطلع سازید، زیرا پزشک داروی ضد مالاریا را بر اساس نوع شایع انگل مالاریا در آن منطقه به شما تجویز می کند تا درمان بهترین اثر را داشته باشد.
راه های جلوگیری از گزش پشه:
• درها و پنجره ها را به توری مجهز کنید.
• استفاده از پشه بند ( به ویژه کاربرد پشه بند آغشته به حشره کش های گروه پیرتیروئید مانند پرمترین است که از تماس پشه با انسان جلوگیری می کند.)
• با توجه به اینکه فعالیت خونخواری پشه آنوفل شب ها بیشتر است، تا حد امکان سعی کنید شب ها در خانه بمانید و هنگام شب پیراهن آستین بلند و شلوار بلند بپوشید.
• استفاده از دفع کننده ها مانند دیت که ضد حشرات نیشزن موثر است که به صورت پماد در قسمت های باز بدن مانند گردن، زانو، مچ، دست و پا و به صورت محلول برای آغشته کردن لباس و پشه بند به کار می رود.


٠٩:٤٨ - 1394/06/09    /    شماره : ١٨١٠    /    تعداد نمایش : ١٤٠٤خروج